Czar Słowenii | Čar Slovenije


Łukasz Piekut

Jan Cvitkovič

Słoweński reżyser filmowy i telewizyjny, scenarzysta oraz archeolog. Urodził się w 1966 roku. Dzieciństwo spędził w Tolminie i Idriji gdzie ukończył szkołę średnią. Rozpoczął studia na wydziale Matematyki i Fizyki w Ljubljanie na kierunku fizyka. Po pierwszym roku zrezygnował i wyjechał w podróż po Izraelu, Egipcie i Wschodniej Afryce. Po powrocie zaczął studiować archeologię, którą ukończył w 1999 roku.

Jeszcze w czasie studiów napisał scenariusz do krótkometrażowego filmu Rop stoletja za który w 1995 roku otrzymał nagrodę Grossmana, największą (najważniejszą) słoweńską nagrodę za scenariusz. Film Rop stoletja był nagradzany na festiwalach w Celovcu i Krakowie.

Jan Cvitkovič jest współautorem scenariusza i odtwórcą głównej roli w filmie V leru z 1999 roku w reżyserii Janeza Burgera. Film ten przyniósł Cvitkovičowi wiele nagród:

 • najlepszy scenariusz oraz nagroda Stop dla najlepszego aktora roku na Festiwalu Filmu Słoweńskiego w Portorožu w 1999 roku,
 • nagroda Yves Montand dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Molodist w Kijowie (1999),
 • najlepsza rola męska - MFF Cottbus (1999),
 • najlepsza rola męska - MFF Obrazi ljubezni, Moskva (2000).

W 2001 roku Cvitkovič napisał scenariusz i wyreżyserował swój pierwszy pełnometrażowy film Kruh in mleko (Chleb i mleko), który przyniósł reżyserowi i aktorom prawdziwą lawinę nagród na festiwalach filmowych w kraju i zagranicą:

 • Grand Prix za najlepszy debiut roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2001 roku,
 • nagrody Stop dla najlepszego aktora (Peter Musevski) i aktorki (Sonja Savič) na Słoweńskim Festiwalu Filmowym w Portorožu,
 • specjalna nagroda jury na MFF w Cottbus,
 • nagroda dla najlepszego filmu tzw. „vodomec” (zimorodek) na MFF LIFFe w Ljubljanie,
 • nagroda dla najlepszego aktora i szczególne wyróżnienie Fipresci dla filmu na MFF w Bratysławie.
Należy dodać, że film ten był pokazywany w listopadzie 2006 roku w Gdańsku podczas Światowych Dni Literatury Słoweńskiej.

Następnie w 2003 roku wyreżyserował i napisał scenariusz do krótkometrażowego filmu Srce je kos mesa, którego premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w sekcji „Corto Cortissimo". Film podobnie jak wcześniejsze został zauważony przez znawców filmów i obsypany nagrodami i wyróżnieniami:

 • specjalne wyróżnienie jury na MFF w Cottbus,
 • nagroda za najlepszy krótkometrażowy film na MFF w Gijon.

W 2005 roku Cvitkovič napisał scenariusz i wyreżyserował swój najnowszy film Od groba do groba. Idąc w myśl zasady, że każdy film Cvitkoviča staje się ważnym filmem w kinematografii słoweńskiej i ogólnie europejskiej również i ten Od groba do groba może poszczycić się szczególnymi wyróżnieniami. Został nominowany do nagrody głównej międzynarodowego festiwalu filmowego w San Sebastian do „Złotej Muszli” (doskonale zdajemy sobie sprawę, że ów festiwal jest niezwykle prestiżowym festiwalem filmowym na świecie i zapraszane są tam filmy nadzwyczaj wyjątkowe) oraz otrzymał nagrodę Altadis dla najlepszego nowego reżysera na MFF w San Sebastian. Warto wspomnieć, iż Altadis to nagroda pieniężna (wynosi 90tyś. euro) – największa jaką przyznawano do tej pory na festiwalach filmowych. Po hiszpańskim festiwalu filmem zainteresowali się dystrybutorzy z Hiszpanii oraz Francji. Poza tym film został nagrodzony na MFF w Warszawie. Na MFF w Cottbus otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu oraz nagrodę jury Ekumenicznego dla najlepszego filmu. W 2005 roku na Słoweńskim Festiwalu Filmowym w Portorožu otrzymał nagrodę za najlepszy film oraz nagrody aktorskie dla Gregora Bakovicia i Sonji Savić. Na MFF w Toruniu przyznano mu specjalną nagrodę jury oraz nagrodę imienia Zygmunta Kałużyńskiego za najlepsze, nadzwyczajne zdjęcia w filmie. Film Od groba do groba był słoweńskim kandydatem do Oscara za najlepszy obcojęzyczny film.

Łukasz Piekut

Jan CvitkovičSlovenski filmski in televizijski režiser, scenarist ter arheolog. Rojen je v 1966 leta. Mladost je preživel v Tolminu in Idriji, kjer je končal srednjo šolo. Nato se je vpisal na Fakulteto za matematiko in fiziko v Ljubljani. Po enem letu je študij opustil in se odpravil na potovanje po Izraelu, Egiptu in vzhodni Afryki. Po vrnitvi v Slovenijo je pričel študij arheologije, ki ga je dokončal v letu 1999.

Že med študijem je napisal scenarij za film Rop stoletja, s katerim je leta 1995 osvojil Grossmanovo nagrado, najpomembnejšo slovensko nagrado za scenarij. Film Rop stoletja je bil nagrajen na filmskih festivalih v Celovcu in Krakovu.

Jan Cvitkovič je soscenarist celovečernega filma V leru, ki je nastal leta 1999 v režiji Janeza Burgera. V istem filmu je igral glavno vlogo. V leru je osvojil več nagrad:

 • nagrada za najboljši scenarij in Stopova nagrada za najboljšega igralca leta na festivalu slovenskega filma v Portorožu (1999).
 • nagrada »Yves Montand« za najboljšega igralca na MFF Molodist v Kijevu (1999).
 • nagrada za najboljšo moško vlogo (MFF Cottbus 1999)
 • nagrada za najboljšo moško vlogo (MFF Obrazi ljubezni, Moskva 2000).

V letu 2001 je Cvitkovič napisal scenarij in režiral svoj prvi celovečerni film Kruh in mleko. Film je osvojil več nagrad na festivalih v Sloveniji in tujini.

 • »Lion of the future« za najboljši debitantski film na MFF v Benetkah.
 • Stopov nagrada za najboljšega igralca in igralko na FF v Portorožu (2001).
 • posebna nagrada žirije na MFF v Cottbusu.
 • nagrada »Vodomec« za najboljši film na MFF LIFFe v Ljubljani.
 • nagrada za najboljšega igralca in posebna znamenitost Fipresci žirije na FFM v Bratislavi.
 • Film Kruh in mleko je bil v Gdansku pokazan novembera leta 2006 na »Svetovnih dnevih slovenske literature«

V 2003 letu Cvitkovič je napisal scenarist in režiral kratek film Srce je kos mesa. Mednarodna premiera filma je bila v tekmovalni sekciji Corto Cortissimo na mednarodnem filmskem festivalu v Benetkah.
Srce je kos mesa je osvojil posebno nagrado na mednarodnem filmskem festivalu v Cottbusu in nagrado za najboljši kratek film na mednarodnem festivalu v Gijonu.

V 2005 letu Cvitkovič je napisal scenarist in režiral svoj najnovši celovečerni film Od groba do groba. Film je bil nominiran do glavno nagrado mednarodnega filmskega festivala v San Sebastian in osvojil je nagrado Altadis za najboljšega novega režiserja na istem festivalu.
Tudi film je bil nagranej na mednarodnem filmskem festivalu v Varšavi. Na MMF v Cottbus je osvojil nagrado za najboljšega filma leta.
V 2005 leta film je na Slovenskem filmskem festivalu v Portorožu osvojil nagrado za najboljšega filma ter nagrade za najboljših igralca in igralke (Gregora Bakovicia in Sonje Savić).
Na MFF v Torunju film je osvojil posebno nagrado žirije ter nagrado imena Zygmunta Kałužynjskega za najboljše slike v filmu. Film Od groba do groba je bil kandidat do Oskara za najboljši tuji film.