Czar Słowenii | Čar Slovenije


Karolina Jaskuła

Jan Cvitkovič
KRUH IN MLEKO
(CHLEB I MLEKO, 2001)

Film opowiada o rodzinie żyjącej w małym, słoweńskim miasteczku. Ivan z powodu strajku w służbie zdrowia zostaje zwolniony o dzień wcześniej z terapii antyalkoholowej. Wraca do domu, do żony Sonii i 16-letniego syna. Pierwsze popołudnie w domu mija w przyjemnej atmosferze. Sonia ma nadzieję na lepszą przyszłość. Rano następnego dnia, zanim sama wyjdzie do pracy, wysyła Ivana do sklepu po tytułowy chleb i mleko. W drodze powrotnej Ivan spotyka Armanda, kolegę ze szkoły średniej, który od jakiegoś czasu pracował w Szwajcarii. W wyniku rozmowy okazuje się, że Armand spędził kiedyś noc z Sonią zanim ta związała się z Ivanem. To wydarzenie wstrząsa Ivanem do tego stopnia, że nie wiedząc kiedy wypija w barze całą butelkę wódki.

To tylko wstęp do tragicznej opowieści o ludziach, którzy szukają ciepła i miłości, ale robią wszystko, żeby tego nie znaleźć, o ludziach, którzy żyją pomiędzy niebem a piekłem, o ludziach, których wszyscy znamy.

Karolina Jaskuła

Jan Cvitkovič
KRUH IN MLEKO
(CHLEB I MLEKO, 2001)

Ivana zaradi zdravniške stavke en dan prezgodaj odpustijo s programa zdravljenja alkoholizma. Vrne se k ženi Sonji in šestnajstletnemu sinu Robiju. Prvo popoldne doma mine v prijetnem vzdušju in Sonjinjem upanju na svetlejšo prihodnost. Naslednje jutro Sonja pošlje Ivana v trgovino po kruh in mleko, medtem ko gre sama pospravljat k premožnejši družini.
Na poti domov Ivan po dolgih letih sreča Armanda, sošolca iz srednje šole, ki je že od takrat na začasnem delu v Švici. Skozi pogovor ob šanku se izkaže, da je Armando nekoč, še pred Ivanom, preživel noč s Sonjo. Ivana to dejstvo tako vrže s tira, da skoraj nevede spije prvo travarico. To je uvod v tragično družinsko ljubezensko zgodbo.

"Kruh in mleko" je surov, a hkrati nežen film o ljudeh, ki iščejo toplino in ljubezen, pa vendar storijo vse, da ju ne bi našli. Film o ljudeh, ki živijo med peklom in nebesi. O ljudeh, ki jih poznamo vsi.