Czar Słowenii | Čar Slovenije


Karolina Jaskuła

Jan Cvitkovič
OD GROBU DO GROBU 2005Główny bohater filmu Od grobu do grobu, Pero, to profesjonalny mówca pogrzebowy w małym słoweńskim miasteczku. Dzięki jego talentowi oratorskiemu każdy pogrzeb jest szczególny. Pero potrafi tak mówić o zmarłych, że wywołuje łzy pośród obecnych na pogrzebie.
Mieszka w domu rodzinnym wraz z siostrami, ojcem i siostrzeńcem. Próbuje zdobyć serce Renaty, dziewczyny o blond włosach, która skrywa w sobie wiele tajemnic. We wszystkich jego codziennych dolach i niedolach towarzyszy mu przyjaciel Šuki, który pomimo tego, że potrafi korzystać z uciech życia doczesnego, rozmyśla również o swojej śmierci i pogrzebie. Jest jeszcze Ida, bardzo niezwykła dziewczyna, zakochana w Šukim, która stara się wykorzystać każdą nadarzającą się okazję, aby go spotkać. Pozostaje tylko samemu przekonać się, czy głównym bohaterom uda się odnaleźć intymność i bliskość w chaosie, który serwuje nam życie.
Film był nominowany do nagrody głównej Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian oraz otrzymał nagrodę Altadis dla najlepszego reżysera na MFF w San Sebastian. W 2005 roku na VIII Słoweńskim Festiwalu Filmowym w Portorož Od grobu do grobu otrzymało nagrodę za najlepszy film oraz nagrody aktorskie dla Gregora Bakovicia i Sonji Savić. Na MFF w Toruniu przyznano mu specjalną nagrodę jury oraz nagrodę im. Zygmunta Kałużyńskiego za najlepsze zdjęcia. Film Od grobu do grobu był słoweńskim kandydatem do Oscara dla najlepszego filmu obcojęzycznego.

Karolina Jaskuła

Jan Cvitkovič
OD GROBA DO GROBA 2003

Pero je profesionalni pogrebni govorec v majhnem slovenskem mestu. Ima talent in si nikakor ne more pomagati, da ne naredi iz pogrebnega govora nekakšno osebno izpoved, ki prisotnim izvabi solze iz povsem napačnih razlogov.
Doma se Pero trudi preprečiti očeteve ponavljajoče, a vedno neuspešne poskuse samomora. Hkrati skuša pridobiti srce lokalnega dekleta Renate, ki pod svojimi nedolžnimi blond kodri skriva mnoge skrivnosti. Pri vseh srečnih in nesrečnih dogodkih mu zvesto stoji ob strani njegov prijatelj in občudovalec Šuki. Čeprav zna Šuki uživati življenje, pogosto razglablja o smrti in svojem pogrebu. Ida, neobičajno dekle, je Šukiju zelo naklonjena in se trudi, da bi mu čim pogosteje prekrižala pot. Preostane nam samo, da vidimo, ali bo Peru in njegovim prijateljem v tem absurdnem kaosu, ki ga nudi življenje, uspelo v iskanju intimnosti in ljubezni.
Film Od groba do groba je na mednarodnem filmskem festivalu v San Sebastianu dobil nagradu Altadis za režiju. Na 8. Festivalu slovenskega filma v Portorožu je film prejel Vesno - nagrado za najboljši celovečerni film festivala. Poleg tega je strokovna žirija festivala namenila filmu Od groba do groba tudi Vesno za najboljšo žensko stransko vlogo, ki jo je prejela Sonja Savić in Vesno za najboljšo moško stransko vlogo, ki jo je prejel Drago Milinovič. Od groba do groba je na mednarodnem filmskem festivalu TOFFI v poljskem mestu Torun prejel nadaljnji dve nagradi. Strokovna žirija festivala je filmu Od groba do groba namenila posebno nagrado žirije. Poleg tega pa je film prejel tudi nagrado Zygmunt Kałużyński. Film je bil slovenski kandidat za tujejezičnega Oskarja.