Czar Słowenii | Čar Slovenije


Radiotelevizja Slovenije

Radiotelevizija Slovenija (RTV Slovenija) jest jedyną publiczną, niekomercyjną organizacją radiowo-telewizyjną. Siedzibę ma w Ljubljanie, poza tym istnieją dwa centra regionalne w Mariborze i Koprze. Jej istnienie opiera się na Ustawie o RTV Slovenija, która mówi m.in. o tym, że RTV Slovenija jest jedynym stowarzyszeniem, która może mieć jednocześnie stacje radiowe i telewizyjne. RTV Slovenija musi zapewnić również określoną ilość czasu emisyjnego włoskiej i węgierskiej mniejszości narodowej. Od 2002 roku istnieje multimedialny portal internetowy, gdzie RTV Slovenija publikuje najnowsze wiadomości, archiwum audycji, forum oraz dostęp do audycji radiowych i telewizyjnych na żywo.

Historia:
Pierwszego września 1928 roku zaczęło nadawać Radio Ljubljana, poprzednik dzisiejszego Radia Slovenija. 28. października tego samego roku stacja ma już regularny program.
1 kwietnia 1948 roku powstało pierwsze laboratorium telewizyjne w Ljubljanie. 28. listopada 1958 roku zaczęła nadawać pierwsza stacja telewizyjna, najpierw wspólna dla całej Jugosławii, przy czym TV Ljubljana ma 30% całego programu. 15. kwietnia 1968 roku pierwszy raz wyemitowano audycję informacyjną w języku słoweńskim (Dnevnik).
Latem 1971 roku TV Koper/Capodistria rozpoczęła emisję w dwóch językach, włoskim i słoweńskim jako pierwsza dwujęzyczna stacja w Słowenii.
TV Slovenija to dwie ogólnopaństwowe stacje (Slovenija 1 i Slovenija 2) i dwie regionalne (TV Koper/Capodistria, dostępna na wybrzeżu, nadaje w języku słoweńskim i włoskim; Tele M, nadaje tylko w języku słoweńskim, dostępna w północno-wschodniej Słowenii). W Internecie dostępne są tylko Slovenija 1 i TV Koper/Capodistria.