Czar Słowenii | Čar Slovenije


Marta Borkowska

Janez Burger
NA LUZIE 1999

Dizi to nierób, który w studenckim pokoiku wiedzie swój nędzny żywot już 10 lat. Dni marnuje w łóżku, przed telewizorem lub włócząc się po knajpach. To w skrócie pokazuje jego ambicje życiowe, dezorientację, wyobcowanie, dekadentyzm i cynizm, z którymi broni swojego życiowego status quo. Także jego wieloletni związek z Mariną zmierza donikąd. Tymaczasem, w ogóle nie zauważa zakochanej w nim studentki Evy. Kiedy dostaje wspólokatora, pedantycznego świeżo-upieczonego studenta Marka, najpierw nim pogardza, by z czasem zaprzyjaźnić się z nim i jego ciężarną dziewczyną Aną. Kiedy Ana rodzi, Dizi w końcu zaczyna nowy rozdział w życiu.
Łagodna i minimalistyczna komedia charakterów, która nabiera we właściwych miejscach wystarczającej ostrości, żebyśmy mogli utożsamiać się z jej bohaterami, z drugiej zaś strony odpowiedniego dystansu, by przez pozornie prostą strukturę wydobyć dojrzałe i autentycznie autorskie propozycje reżysera i pozostałych twórców.

Źródło: okładka "V leru", filmoteka Vrhunci.

Marta Borkowska

Janez Burger
V LERU 1999

Dizi je zabušant, ki v svoji študentski sobici životari že deset let. Dneve zapravlja v postelji, pred televizijo in po lokalih. To se kaže v pomanjkanju življenjske motivacije, konfuznosti, odtujenosti, dekadentnosti in cinizmu, s katerim brani svoj življenjski status quo. Tudi njegovo dolgoletno razmerje z Marino ne gre nikamor. Medtem sploh ne opazi, da je vanj zaljubljena študentka Eva. Ko dobi cimra, polikanega bruca Marka, ga najprej zaninčuje, počasi pa se z njim in njegovo nosečo punco Ano spoprijatelji. Ko Ana rodi, Dizi končno obrne nov list v svojem življenju.
Lagodna in minimalistična komedija značajev, ki pa na pravih mestih premore tudi dovolj ostrine, da jo lahko zares vzamemo za svojo in čutimo z njenimi protagonisti, spet drugje pa dovolj distance, da se skozi navidez avtorski predlogi režiserija in ostalih ustvarjalcev.

Vir: zgoščenka "V leru", filmoteka Vrhunci, zadnja stran ovitka.